Dekorasyon

MUTFAK PERDESİ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dekorasyonun en önemli tamamlayıcılarından biri olan perdeler, evin her alanında olduğu gibi mutfaklar için de vazgeçilmez bir parça. Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz bu mekanı şık ve fonksiyonel bir hale getirmek içinse doğru perde modelini seçmek oldukça önemli.

Görsel kaynak: pinterest.com

1. Mekanına uygun perde seç

Mutfak perdesi seçerken kullanım alanına uygun bir model tercih etmeye özen göstermelisin. Küçük bir mutfağın varsa, mekanını olduğundan daha geniş gösterecek açık tonlardaki perdeleri tercih edebilirsin. Eğer biraz daha soft bir görünüm elde etmek istersen, yumuşak kesimli perdeler kullanabilirsin. Geniş alanlara sahip mutfaklarda ise biraz daha göz alıcı tasarımlara yönelebilirsin. Bunun için büzgülü perde modellerini tercih edebilir ve mutfağına estetik bir dokunuş katabilirsin.

Görsel kaynak: pinterest.com

2. Gün ışığından faydalan

Evin birçok alanında olduğu gibi mutfakta da gün ışığından yeteri kadar faydalanmak oldukça önemli. Hem mekanını doğal bir yolla aydınlatmanı sağlayacak hem de soft görüntüsü ile dekorasyon stiline şıklık katacak tül perdeleri tercih ederek bu alanda geçirdiğin vakti çok daha verimli hale getirebilirsin.

Görsel kaynak: pinterest.com

3. Fonksiyonel tasarımlar tercih et

Hijyenik ve güvenli bir mutfak tasarımı için kir tutmayan ve kolay temizlenebilen zebra perde ya da stor perde tercih etmek, sana büyük kolaylık sağlayacaktır. Özellikle mutfak tezgahının üzerinde kalan kısa mesafeler için uygun olan zebra perdeler, ısıya karşı da oldukça duyarlı.

Görsel kaynak: pinterest.com

4. Mutfağına hareket kat

Eğlenceli ve hareketli bir mutfak tasarımı için desenli perdeler tercih edebilirsin. Özellikle mutfak temasıyla örtüşen meyve desenleri, hem yemek pişirme ve hazırlama sürecini keyifli hale getirecek hem de ilham veren bir mutfak tasarımı elde etmeni sağlayacak.

Görsel kaynak: pinterest.com

5. Rustik perdeler ile stilini tamamla

Ahşap, metal ve pirinç detaylı rustik perdeler, mutfağına sofistike bir hava katmak isteyenler için doğru bir seçim olacaktır. Özellikle yazlık evlerde ve kır evlerinde tercih edilen bu perde modelleri, doğal görünümleri ile özgün bir tarz yaratmanı sağlayacak. Genellikle country dekorasyon stilinde tercih edilen rustik perde, modern mutfak dekorasyonları için de vazgeçilmez bir parça.

Görsel kaynak: pinterest.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir